News archive

Club match results 2021/22

Date Venue Results Weights Notes
2 April Ellingham 1st – K Hales
2nd – D Redgrave
3rd – I Moore
4th – M Murdoch
5th – G Reeve
35lb 9oz
29lb 5oz
23lb 15oz
21lb 12oz
21lb 11oz
Peg 29
Peg 28
Peg 30
Peg 5
peg 33
4 April Lay-by 1st – J Ellis
2nd – M Murdock
3rd – B Hughes
4th – I Moore
5th – G Shiplee
32lb 7oz
11lb 8oz
5lb 9oz
3lb 2oz
3lb
Peg 8
Peg 14
Peg 13
Peg 27
Peg 16
18 April Common Pond 1st – A Dorian
2nd – G Shipplee
3rd – I Moore
11lb 1oz
10lb 3oz
9lb 10oz
Peg 13
Peg 6
Peg 5
25 April Lay-by 1st – J Ellis
2nd – P Dean
3rd – D Redgrave
4th – E Howmen
23lb 10oz
16lb 12oz
11lb 7oz
10lb
Peg 10
Peg 2
Peg 29
Peg 6
2 May Ellingham 1st – E Howmen
2nd – J Ellis
3rd – A Dorian
4th – C Redgrave
35lb 12oz
32lb 11oz
22lb 13oz
19lb 14oz
Peg 31
Peg 28
Peg 19
Peg 33
9 May Broome C Pit 1st – G Shiplee
2nd – C Redgrave
3rd – J Lloyd
45lb 6oz
38lb 2oz
29lb 12oz
Peg 4
Peg 2
Peg 9
16 May Common Pond 1st – G Shiplee
2nd – P Cooper
3rd – J Ellis
3rd – M Tricker
7lb 4oz
6lb 2oz
5lb
5lb
Peg 7
Peg 13
Peg 1
Peg 5
23 May Lay-by 1st – J Lloyd
2nd – T Buck
3rd – R Bliss
4th – A Nobbs
12lb 13oz
11lb 11oz
8lb
7lb 4oz
Peg 13
Peg 6
Peg 28
Peg 32
30 May Ellingham 1st – S lake
2nd – P Guist
3rd – T Cant
4th – R Cox
76lb 2oz
57lb 10oz
46lb 10oz
40lb 12oz
Peg 9
Peg 5
Peg 31
Peg 2
6 June Broome C Pit 1st – C Redgrave
2nd – C Raine
3rd – G Shiplee
60lb 8oz
45lb 8oz
35lb 4oz
Peg 4
Peg 6
Peg 7
13 June Lay-by 1st – K Hales
2nd – G Shiplee
3rd – C Raine
4th – S lake
56lb 6oz
41lb 2oz
34lb 6oz
22lb
Peg 30
Peg 7
Peg 13
Peg 14
20 June Dunburgh 1st – L Lloyd
2nd – G Reeve
3rd – R Cox
14lb 1oz
11lb 7oz
6lb 5oz
Peg6
Peg 9
Peg 8
27 June Lay-by 1st – E Howmen
2nd – T Cant
3rd – G Shiplee
35lb 9oz
33lb 11oz
28lb 7oz
Peg25
Peg 6
Peg 14
18 July Lay-by 1st – C Raine
2nd – D Redgrave
3rd – L Lloyd
4th – A Dorian
39lb 3oz
24lb
21lb 14oz
15lb 9oz
Peg 7
Peg 13
Peg 3
Peg 8

24 July Lay-by Colyn Taylor Memorial Match
1st – C. Raine
2nd – J. Buck
3rd/4th – J. Lloyd / S. Lake
66lb 1oz
18lb 4oz
17lb 8oz
Peg 14
Peg 8
Pegs 5,17
Sec 1 – G. Reeve
Sec 2 – G. Shiplee
Sec 3 – J. Beecham
Sec 4 – A. Nobbs
14lb 1oz
9lb 13oz
8lb 11oz
5lb 2oz
Peg 7
WS 1
Peg 30
Peg 19
25 July Dunburgh 1st – A. Dorian
2nd – G. Shiplee
9lb 9oz
9lb 3oz
1 August Ellingham 1st – E. Howman
2nd – S. Lake
3rd – R. Cox
4th – T. Kilbourn
5th – G. Shiplee
106lb 10oz
67lb 12oz
64lb 10oz
63lb 2oz
59lb 13oz
Peg 40
Peg 29
Peg 5
Peg 26
Peg 23

8 August Lay-by 1st – A Nobbs
2nd – G Shiplee
3rd – E Howmen
63lb 14oz
41lb 10oz
25lb 8oz
Peg 30
Peg 14
Peg 28
22 August Haddiscoe Lake Bungay vs Beccles
1st – K. Brown
2nd – I. Moore
3rd – F. Ling
200lb 6oz
123lb 3oz
62lb
5 September Lay-by 1st – Will Duncan
2nd – Alan Dorian
35lb 4oz
15lb 10oz
Peg 3
Peg16
(roach with couple of skimmers)